20.9k views
0 votes
A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?

2 Answers

4 votes

Answer:

$11.60

Explanation:

2.90/3 = 0.97

0.97*12 = 11.60

User Setempler
by
5.0k points
4 votes

Answer:

11.60

Explanation:

dozen =12

12 divided by 3 is 4. 2.90 times 4

11.60

User Eldjon
by
4.9k points