28.7k views
1 vote
1.

How many kJ are required to completely vaporize a 250 gram sample of water at 100°C?
general formula

User Nishi
by
6.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

565 kJ

Step-by-step explanation:


H_v = Heat of vaporization of water at 100°C = 2260 J/g

m = Mass of water = 250 g

Heat required is given by


Q=mH_v


\Rightarrow Q=250* 2260


\Rightarrow Q=565000\ \text{J}


\Rightarrow Q=565* 10^3\ \text{J}


\Rightarrow Q=565\ \text{kJ}

The heat required to vaporize the water is 565 kJ.

User Chris Koiak
by
7.9k points