215k views
0 votes
1. Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49.

a. What is the unit price?

User Sparkes
by
5.0k points

2 Answers

2 votes
The answer is .83 cents. The cost of three cookies is $5.49 divided by 3 is $.85 giving you the cost of each cookie.
User PQW
by
5.5k points
1 vote

Answer:

The answer on that problem is:0,83$ the one chocolate chip coockie.

Explanation:

2,49$÷3 (to find the price of one coockie)

which is 0,83$

User Mmklug
by
5.5k points