187k views
5 votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$25.77. What is the unit price of the pairs of gloves​? The unit prices is $ per pair of gloves

1 Answer

4 votes
The unit price is $8.59 per pair of gloves because 25.77/3 = 8.59
User Tarek Adam
by
5.2k points