menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $25.77. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit prices is $ per pair of gloves
asked
Aug 15, 2021
187k
views
5
votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $25.77. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit prices is $ per pair of gloves
Mathematics
high-school
Originalbryan
asked
by
Originalbryan
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The unit price is $8.59 per pair of gloves because 25.77/3 = 8.59
Tarek Adam
answered
Aug 21, 2021
by
Tarek Adam
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 13, 2022
177k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $16.77. What is the unit price of the pairs of gloves?
Shoniisra
asked
Oct 13, 2022
by
Shoniisra
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
15
votes
177k
views
asked
Nov 10, 2024
124k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $50.34 what is the unit price of the pairs of gloves
AdriSolid
asked
Nov 10, 2024
by
AdriSolid
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
124k
views
asked
Dec 27, 2024
178k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14. What is the unit price of the pairs of gloves ?
Redmonty
asked
Dec 27, 2024
by
Redmonty
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
178k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org