95.2k views
3 votes
The cost of 5 scarves is $63.75. What is the unit price?

User ToMakPo
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
The unit price is 12.75 you take the number all the scarves cost (63.75) and divide it by the number of scarves (5) so 63.75/5= 12.75
User Gorcyn
by
8.3k points
3 votes

Unit price = total price / total quantity

Unit price = 63.75 / 5

Unit price = $12.75

User Pedro Molina
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories