36.4k views
0 votes
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *

User Erin Call
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.55$

Explanation:

Divide $6.60 by the 12 cupcakes

6.6 divided by 12 is 0.55

So each cupcake costs $0.55

Hope this helped you :)

User NickG
by
5.3k points
3 votes

Answer:$.55

Explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12 /12

x=.55

User Stephen Wright
by
4.4k points