190k views
4 votes
A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?

User Yina
by
5.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

46.24 or Sugar Price Price; 1 Pound = 16 Ounces Sugar Price Per 1 Ounce 0.01 USD 1 Pound ≈ 0,453 Kilograms Sugar Price Per 1 Kilogram 0.29 USD

Explanation:

User Mintuz
by
6.2k points
5 votes

Answer:

1.85

Explanation:

9.25 divided by 5 equals 1.85

User Kornero
by
6.7k points