190k views
4 votes
A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?

User Yina
by
7.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

46.24 or Sugar Price Price; 1 Pound = 16 Ounces Sugar Price Per 1 Ounce 0.01 USD 1 Pound ≈ 0,453 Kilograms Sugar Price Per 1 Kilogram 0.29 USD

Explanation:

User Mintuz
by
8.1k points
5 votes

Answer:

1.85

Explanation:

9.25 divided by 5 equals 1.85

User Kornero
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories