86.0k views
5 votes
A grocery store sells liver for $6.16 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of liver. Round your answer to the nearest cent.

User Andreybavt
by
5.2k points

2 Answers

6 votes
39... you would have to do 6.16 divided by 16 since there is 16 ounces in a pound. boom
User Pierre Chavaroche
by
4.8k points
1 vote

Answer: .39

Explanation:

User Samthegolden
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.