menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells liver for $6.16 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of liver. Round your answer to the nearest cent.
asked
May 7, 2021
86.0k
views
5
votes
A grocery store sells liver for $6.16 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of liver. Round your answer to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Andreybavt
asked
by
Andreybavt
5.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
39... you would have to do 6.16 divided by 16 since there is 16 ounces in a pound. boom
Pierre Chavaroche
answered
May 9, 2021
by
Pierre Chavaroche
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer: .39
Explanation:
Samthegolden
answered
May 14, 2021
by
Samthegolden
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org