166k views
3 votes
Which is the better buy?

Sara Lee Turkey for $6.58 per pound.

Butterball Turkey for $11.16 for 2 pounds?

Hint: Find the cost per pound. The smaller the cost, the better the deal!

2 Answers

5 votes

Answer:

0.152 and 0.179

Explanation:

All I could come up with.

Hope it helps :)

User Sanniv
by
5.3k points
4 votes

Answer:

11.16 for 2 pounds!

Explanation:

6.58 for each pound is too much times it by two itll be more than 11.16 so your answer is Butter Turkey

User Ossandcad
by
5.3k points