105k views
1 vote
8. The table below tracks how much money a taxi driver spent on gas each day:

Monday
Tuesday
Wednesday Thursday
Friday
Money spent
on gas
$57.81
$15.42
$12.50
$84.12
????
If the taxi driver spent an average of $44.15 on gas each day, how much did he spend on Friday?

User KumarAnkit
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

User Falco
by
6.5k points
4 votes

Answer:

50.90$

Explanation:

add Monday through Friday= 169.85

then multiply 44.15 by 5 = 220.75

subtract both 220.75 by 169.85 = 50.90

User Peter Brown
by
7.1k points