192k views
0 votes
A 2-quart carton of pineapple juice costs $6.48. What is the price per cup?

Please hurry

2 Answers

7 votes

Answer:

$0.81 per cup

Explanation:

User Nick Foote
by
5.1k points
2 votes

$0.81 per cup.

There are 4 cups in a quart, so there are 8 cups in total . $6.48 ÷ 8 = $0.81

User Booth
by
6.3k points