155k views
3 votes
Find the unit rate: $7.40 for 5 pounds

User Cheluis
by
7.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

7.40 for 5 pounds

7.40/5= 1.48 a pound

User Cleidson Barbosa
by
7.4k points