74.8k views
1 vote
Greg bought four roses for $12.80 if the cost per rose is constant how much would 9 roses cost

2 Answers

2 votes

Answer:

$28.80

Explanation:

$12.80 divided between the 4 roses = $3.20. $3.20 x 9 = $28.80

User Daren Schwenke
by
4.7k points
3 votes

Answer:

1.4222222222

Explanation:

User KCK
by
4.8k points