27.3k views
3 votes
Six ice cream cones cost $16.50. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

User Aralar
by
7.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$5.5

Explanation:

--Use division

16.50 ÷ 6 = 2.75

--Then multiplication

2.75 x 2 = 5.5

It costs $5.5 to buy 2 ice cream cones.

User Alan Nelson
by
8.9k points
7 votes

Answer:

$5.50

Explanation:

One icecream cone costs $2.75, so two would cost $5.50.

User Emerson Harkin
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.