65.8k views
5 votes
Emily purchased 5 packages of bottled water for $14.95. Each package of bottled water cost the same amount.What is the cost per package of bottled water?

User H H
by
5.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$2.9

Explanation:

Given the following data;

Total cost of package = $14.50

Number of package = 5

To find the cost of each package;


Cost \; per \; package = \frac {Total \; cost \; of \; package}{Number \; of \; package}

Substituting into the equation, we have;


Cost \; per \; package = \frac {14.5}{5}

Cost per package = $2.9

Therefore, the cost per package of bottled water is $2.9.

User Samir Adel
by
4.5k points