Becca is cooking lentil soup for a large dinner.
She spends a total of $9.00 on lentils and
onions that weigh 15 pounds combined.
Lentils are on sale for $0.80 per pound and
onions for $0.50 per pound.
Which statement about the situation is NOT
true?