Answer:
$8.40
Explanation:
A store sells ½ pound of beef for $0.70
We find the unit rate
1/2 pound = $0.70
1 pound =
We cross Multiply
1/2 × x = 1× 0.70
x = 0.70 ÷ 1/2
x = 0.70 × 2/1
x = $1.40
The unit rate for 1 pound of beef is $1.40
If you are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers
Hence, the cost for 6 pounds of beef is:
1 pound = $1.40
6 pounds = y
y = 6 × $1.40
y = $8.40
6 pounds of beef for hamburgers would cost $8.40