63.6k views
4 votes
A store sells ½ pound of beef for $0.70. If you are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers, using the unit rate, how much would i cost? Explain.

User Deemaah
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$8.40

Explanation:

A store sells ½ pound of beef for $0.70

We find the unit rate

1/2 pound = $0.70

1 pound =

We cross Multiply

1/2 × x = 1× 0.70

x = 0.70 ÷ 1/2

x = 0.70 × 2/1

x = $1.40

The unit rate for 1 pound of beef is $1.40

If you are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers

Hence, the cost for 6 pounds of beef is:

1 pound = $1.40

6 pounds = y

y = 6 × $1.40

y = $8.40

6 pounds of beef for hamburgers would cost $8.40

User Tyler Youngblood
by
6.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.