Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
Contribution margin per unit is computed as;
= Selling price per unit - Variable costs per unit
Selling price per unit = $625,000 ÷ 250,000 units = $2.50 per unit
Variable costs per unit = ($212,500 + $100,000) ÷ 250,000 units = $1.25 per unit.
Therefore,
Contribution margin per unit
= $2.50 - $1.25
= $1.25
The contribution margin per unit for Cumberland is $1.25