menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 12 gallons of gasoline cost $34.68, what is the unit price per gallon? I know the subject is off can somebody who knows how to do this solve this for me?
asked
Dec 1, 2023
89.0k
views
5
votes
If 12 gallons of gasoline cost $34.68, what is the unit price per gallon?
I know the subject is off can somebody who knows how to do this solve this for me?
Chemistry
college
Suni
asked
by
Suni
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The answer is $2.89.
Since it’s asking for the unit price of one gallon and you have the total ($34.68 and 12 gallons), you would divide $34.68 from 12, which gives you $2.89.
34.68/12 = 2.89
Kylo Rey
answered
Dec 6, 2023
by
Kylo Rey
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
What's the formula for the combined gas law?
Which option describes nonmetals?
The ions Ca2+ and PO43- form salt with the formula
HELP, I NEED TO CHECK MY ANSWERS!! what is the mass for a... paperclip, red book, block, pencil, calculator, green blob, penny, quarter, dime, and a nickel?
[01.07]what is the answer to the problem: 101 g + 25.01 g + 5.05 g? 131.06 g 131.1 g 131 g 130 g
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org