89.0k views
5 votes
If 12 gallons of gasoline cost $34.68, what is the unit price per gallon?

I know the subject is off can somebody who knows how to do this solve this for me?

User Suni
by
5.2k points

1 Answer

4 votes
The answer is $2.89.

Since it’s asking for the unit price of one gallon and you have the total ($34.68 and 12 gallons), you would divide $34.68 from 12, which gives you $2.89.

34.68/12 = 2.89
User Kylo Rey
by
4.5k points