Answer:
Step-by-step explanation:
Given :
Number of mole, n = 0.720 mol
Initial volume, = 24. 32 L
Final volume, = 3.90 L
We know entropy change,
For isothermal compression temperature constant,
7.8m questions
10.4m answers