208k views
2 votes
Which deal is a better buy? How do you know? True-Mart is advertising a back-to-school sale on pencils. A pack of 30 sells for $7.97, whereas a 12 pack of the same pencils cost $4.77

1 Answer

4 votes

Answer:

a pack of 30 is a better deal

Explanation:

you know because if you were to double 12 to get to 24 and doubled that same price it would cost more than 30 pencils and you would get less

User Dragno
by
5.3k points