The better deal
Would be the lowest cost per ounce.
Divide total cost by total ounces and compare them.
7.20/60 = 0.12 per ounce.
8.25/75 = 0.11 per ounce.
75 ounces for 8.25 is the better deal
5.6m questions
7.3m answers