169k views
0 votes
Which product is the better deal 60 oz for $7.20 or 75 oz for $8.25

1 Answer

4 votes

The better deal

Would be the lowest cost per ounce.

Divide total cost by total ounces and compare them.

7.20/60 = 0.12 per ounce.

8.25/75 = 0.11 per ounce.

75 ounces for 8.25 is the better deal

User Rattanak
by
6.0k points