menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Darrin orders 24.5 square feet of granite countertop for his kitchen. If hepays $428.75 for the granite, what is the cost per square foot?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Darrin orders 24.5 square feet of granite countertop for his kitchen. If hepays $428.75 for the granite, what is the cost per square foot?
asked
Feb 26, 2021
104k
views
3
votes
Darrin orders 24.5 square feet of granite countertop for his kitchen.
If hepays $428.75 for the granite, what is the cost per square foot?
Mathematics
college
Anand Rajasekar
asked
by
Anand Rajasekar
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
37.9
Explanation:
Kevin Liu
answered
Mar 3, 2021
by
Kevin Liu
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 3, 2023
217k
views
5. Melvin Cooper rents a condominium for $1,045 a month. Hepays a $140 monthly fee for all maintenance work. His annualexpenses are: insurance, $292; lost interest, $45; and utility bills$3,240. What is
Amazin
asked
Feb 3, 2023
by
Amazin
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
217k
views
asked
Dec 17, 2020
11.2k
views
zeke orders 27.75 square feet of granite countertop for his kitchen if he pays 508.75 for the granite, what is the cost per square foot
Atish
asked
Dec 17, 2020
by
Atish
9.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
11.2k
views
asked
Dec 9, 2024
38.7k
views
A counter in Darren's kitchen is 1 meter wide and 2 meters long. Darren wants to replace the counter with a granite countertop, which would cost $240.00 per square meter. How much would the granite countertop
Razem
asked
Dec 9, 2024
by
Razem
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
38.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org