33.0k views
4 votes
3. Marta can buy a 6-pack of 15-ounce cans of broth for $11.29 or three

32-ounce containers for $10.97. Which is the better buy? (Example 1)

User Belurd
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the second one

Explanation:

if you were to divide the price by ounces the first one would be .1254444444444444 per ounce while the second one would be .1142708333333333 per ounce so the second one is better.

User Jakye
by
6.8k points