7.4k views
1 vote
Need help with this physics question!

A baseball is hit straight up at 60 m/s. At 9 seconds what is the displacement, the acceleration and velocity?

User CHS
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Acceleration: -9.8 m/s^2

Velocity: -28.2 m/s

Displacement: 143.1 m

Step-by-step explanation:

The acceleration of gravity for any object close to earth is approximately -9.8 m/s^2.

Now, to find the velocity after 9 seconds, we can use a kinematics formula, where x is the final velocity:

Final Velocity = Initial Velocity + Acceleration * Time

x = 60 + -9.8*9

x = 60 - 88.2

x = -28.2

The velocity is -28.2 m/s.

Lastly, to find the displacement, we can use another kinematics formula, where y is the displacement:

Displacement = (Final Velocity + Initial Velocity)/2 * Time

y = (-28.2 + 60)/2 * 9

y = 143.1

The displacement is 143.1 meters.

User Kul
by
6.8k points