126k views
1 vote
3 pounds of pecans costs $33. At this rate, how many pounds of pecans could you get for $22?

2 Answers

4 votes

Answer:2 pounds

Explanation:

User Kirow
by
8.3k points
4 votes

Answer:

You can get 2 pounds of pecan for the cost of 22$

Explanation:

if 3 pounds of pecan cost 33$ that means 1 Pound of pecan cost 11$ So if there is three pound of pecan that means it cost 33$ like it says in the question, so for the price of 22$ you can get two pecans.

User Windix
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.