221k views
2 votes
6 pounds of birdseed cost $18.24. What is the price per ounce?

$

User Sparkofska
by
4.7k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$0.19

Explanation:

18.24/6 is $3.04 for 1 pound

each pound has 16 ounces

3.04/16 is .19

User Alexufo
by
4.5k points