Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following information:
Total number of units= 11,300
Total overhead= 6,200 + 188,000 + 134,000 + 29,000 + 224,750= $581,950
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 581,950 / 11,300
Predetermined manufacturing overhead rate= $51.5 per unit
Now, we can calculate the total cost of making 2,600 units:
Total cost= (82 + 66 + 51.5)*2,600
Total cost= $518,700