Answer:
1. The curved surface area of the cone is 282.74 cm²
2. Radius of sphere r = 4.924 m
Explanation:
1. Height of cone = 12 cm
Diameter of base of cone = 10 cm
Surface Area of cone = ?
The formula used is:

h= 12 cm
r = diameter/2 r = 10/2 = 5 cm
Putting values and finding surface area

So, the curved surface area of the cone is 282.74 cm²
2. Sphere of Volume = 500 m³
We need to find radius of sphere
The formula used is:

Putting values and finding radius of sphere
![Volume=(4)/(3)\pi r^3\\500=(4)/(3)*3.14* r^3\\500=4.186*r^3\\=> r^3=(500)/(4.186)\\r^3=119.446\\Taking \ cube \ root \ on \ both \ sides.\\\sqrt[3]{r^3}=\sqrt[3]{119.446}\\r= 4.924 \ m\\](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/797tra24748sfkaorwl1070ppgj260wamk.png)
So, Radius of sphere r = 4.924 m