163k views
5 votes
A store is hoping an advertising campaign will increase their number of customers by 30%. They currently have about 80 customers a day.

User Subho
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

There will be 104 customers a day, after advertising campaign

Explanation:

Current number of customers in a day in shop = 80

After advertising campaign, the customers will increase = 30%

So, new customers will be:

We can find new customers by adding new 30% customers to the current 80 customers.

First find 30% of 80


30\% \ of \ 30\\=(30)/(100)*80\\=24

Now, add 24 to current 80 customers.

Number of customers = 80+24 = 104

So, there will be 104 customers a day, after advertising campaign

User CarlosYanes
by
6.4k points