Answer:

▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
☯ Question
- A car accelerates at 2.90 m/s . Assuming the car starts from rest , how much time does it need to accelerate to a speed of 23.6 m/s ?
☯

✒ Given :
- Initial velocity ( u ) = 0
- Final velocity ( v ) = 23.6 m/s
- Acceleration ( a ) = 2.90 m/s²
✒ To find :
✎ We know ,

Substitute the values :
➵

➵

Apply cross product property
➵

Divide both sides by 2.90
➵

➵

Hope I helped!
Have a wonderful time シ
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁