Answer:
Volume of gas when release form tank = V₂ = 2026.67 L
Step-by-step explanation:
Given data:
Initial volume of gas =V₁= 10.0 L
Pressure of gas inside tank =P₁= 30400 mmHg
Volume of gas when release form tank =V₂= ?
Pressure at peak =P₂= 150 mmHg
Solution:
The given problem will be solved through the Boly's law,
"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"
Mathematical expression:
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = initial volume
P₂ = final pressure
V₂ = final volume
Now we will put the values in formula,
P₁V₁ = P₂V₂
30400 mmHg × 10.0 L = 150 mmHg × V₂
V₂ = 304000 mmHg. L/ 150 mmHg
V₂ = 2026.67 L