104k views
5 votes
Determine the pressure change when a constant volume of gas at 1.00 atm is

heated from 293 Kelvin to 303 Kelvin
Hurry please

1 Answer

4 votes

Answer:

P₂ = 1.03 atm

Step-by-step explanation:

Given data:

Initial pressure = 1.00 atm

Initial temperature = 293 K

Final temperature = 303 K

Final pressure = ?

Solution:

According to Gay-Lussac Law,

The pressure of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant volume and number of moles.

Mathematical relationship:

P₁/T₁ = P₂/T₂

Now we will put the values in formula:

1.00 atm / 293 K = P₂/303 K

P₂ = 1.00 atm × 303 K / 293 K

P₂ = 303 atm. K /293 K

P₂ = 1.03 atm

User Lcheylus
by
7.3k points