78.9k views
1 vote
you have 576 grams of radioactive kind of mercury. if its half-life is 64 hours,how much will be left after 256 hours?

User Arthur G
by
7.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

36 grams

Explanation:

We have 576 grams of the mercury like substance.

Half of it's lifespan is 64 hours.

The time is 256 hours.

256 ÷ 64 = 4

Material will be left:

576 x
(1/2^(4) )

576 x 1/16 = 36 grams

User Chanelle
by
7.3k points
2 votes

Answer:

  • 36 grams

Explanation:

  • Amount of radioactive material = 576 grams
  • Half-life = 64 hours
  • Time = 256 hours

Cycles of reduction:

  • 256/64 = 4

Material will be left:

  • 576*(1/2)^4 =
  • 576*1/16 =
  • 36 grams

User Andrei Herford
by
6.5k points