134k views
25 votes
At a sale this week,a table is being sold for $476.This is a 15% discount from the original price.

1 Answer

7 votes

Answer:

547.40

Explanation:

476*15%

15 percent *476

= (15/100)*476

= (15*476)/100

= 7140/100 = 71.40

71.40 + 476 = 547.40 as original price

User Mykola Khyliuk
by
6.5k points