124k views
4 votes
Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: 1)How many tokens could she buy with $6.05? 2) How much do 19 tokens cost?

User Rathore
by
4.6k points

2 Answers

3 votes

Answer: She could buy 11 tokens and 19 tokens cost 10.45

Explanation:

divide how much money you spent by how many tokens you bought

4.40/8=0.55 x 19= 10.45

6.05/0.55=11

User Adelino
by
4.5k points
0 votes
11 tokens.
Explanation:
First you need to find how much each token costs.
to do this, we need to divide the cost by the number of tokens.
4.40 ÷ 8 = 0.55. So, each token costs 55 cents/ $0.55.
Next, you need to find how many tokens she can afford.
to do this, we need to divide how much money she has by the cost of each token.
6.05 ÷ 0.55 = 11. So, she can buy 11 tokens in total.
User Milosa
by
4.5k points