92.9k views
1 vote
HELP ASAP LOOK AT PICTURES

HELP ASAP LOOK AT PICTURES-example-1
HELP ASAP LOOK AT PICTURES-example-1
HELP ASAP LOOK AT PICTURES-example-2
HELP ASAP LOOK AT PICTURES-example-3

1 Answer

4 votes

Answer:

Choice D

Explanation:

When you find the unit price it will be easier to eliminate the other choices and to find the unit price I found the easiest numbers to work with, so if we do $5 divided by 2 lbs it'll give us $2.5 and that's our unit price. Then for the graphs we are left with choices C and D. So all we have to do is see which one has the line passing through point (2,5) which stands for 2 oranges and $5.

User Charlyatwork
by
4.8k points