174k views
3 votes
A 5-pack of plastic flower pots costs $18.75. What is the unit price?
per pot

A 5-pack of plastic flower pots costs $18.75. What is the unit price? per pot-example-1
User Talha Mir
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

13.75

Explanation:

You would do 18.75 divided by 5 to get the cost of each pot.

18.75 / 5 = 13.75

User Pete Martin
by
5.0k points