69.6k views
5 votes
5 pounds of apples cost $12. How many pounds of apples can you buy for $1.

User Guadalupe
by
5.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

5/12 of a pound or 0.42 pounds

Explanation:

$1 is 12 times less than $12. So, if the amount of money is divided by 12, than the amount of apples you can buy is also divided by 12:

5/12 = 0.42

You can buy 5/12 of a pound or approximately 0.42 pounds of apples for $1.

User Justin Rose
by
5.1k points
0 votes

Answer:

5/12 or 0.41666667 pound

Explanation:

Set up the equation as 5/12=x/1 and cross multiply. Then you will get 12x=5. Divide both sides by 12 and then you will get 5/12.

User Salem Ahmed
by
5.1k points