29.7k views
4 votes
Pacos tacos sells three tacos for $1.32 Taco Bell sell five tacos for $4.20 which is a better deal

User SimpleApp
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Pacos tacos

Explanation:

User Arie Litovsky
by
7.7k points
4 votes

Answer:

$0.44

Explanation:

We find the unit rate for each taco

$1.32/3 for Pacos tacos

$4.20/5 for Taco Bell

We will then get

$0.44 per taco for Pacos tacos

$0.84 per taco for Taco Bell

$0.44 < $0.84

Pacos tacos is the better deal

User Edmundpie
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories