6.1k views
5 votes
HELP PLZZZZZ

A 4-ounce tube of suntan lotion costs $1.79, and a 12-ounce tube costs $4.11. Which of these statements will help a shopper decide which tube of suntan lotion is the better buy?



The 4-ounce tube is the better buy because it cost less than the 12-ounce tube.




The 4-ounce tube is the better buy because it takes three 4-ounce tubes to equal one 12-ounce tube.





The 12-ounce tube is the better buy because it is less expensive per ounce than the 4-ounce tube.





The 12-ounce tube is the better buy because two 4-ounces tubes cost more than one 12-ounce tube.

User Pumba
by
4.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

c i think

Step-by-step explanation: 1.79 x 3 = 5.37 so u might aswell get the 12 ounce

User Clairestreb
by
5.1k points
3 votes

Answer:

The last statement

User Matt Kantor
by
4.9k points