91.6k views
4 votes
Can somebody help me with my Math assignment and help me show my work?

Can somebody help me with my Math assignment and help me show my work?-example-1
Can somebody help me with my Math assignment and help me show my work?-example-1
Can somebody help me with my Math assignment and help me show my work?-example-2
Can somebody help me with my Math assignment and help me show my work?-example-3

1 Answer

0 votes

Answer:

Question 1: 8 bags

Question 3: $30

Explanation:

Question 1: Since 2 bags of ice costs $3 you can find how many bags of rice you could get by doing this:

2 4 6 8

3 6 9 12

The top shows he number of bags, and the bottom shows the price. So when you get to $12 you are at 8 bags. Therefore, 12$ will get you 8 bags of rice.

Question 3: Since 2 bags of rice costs $3 its easier to find the answer if you find how much it costs for 1 bag, to do this do 3/2 which equals, 1.5. So 1 bag costs $1.50. And since you need to find out how much 20 bags would cost, do 1.5 × 20, and this equals 30. Therefore 20 bags of rice will cost you $30.

Hope this helps!! :)

User CWSpear
by
5.8k points