213k views
1 vote
Sabita bought 120 mugs to give away as gifts for her wedding guests. It cost $720. What was the unit price per mug?

User Achie
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$6

Explanation:

720 divide 120 = 6

So $6 per mug

User Silvestro
by
4.3k points
1 vote

Answer:

$6

Explanation:

The total cost for 120 mugs is 720. To find the unit price you must do the division problem: 720/120=6

User Melonie
by
4.7k points