208k views
2 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18 *

User Jrwren
by
4.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Choice B.

Explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 = 0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

User Ayman Barhoum
by
4.9k points
2 votes

Answer:

choice b

Explanation:

User Ery
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.