19.8k views
1 vote
6 boxes of 3-inch incense sticks for $22.75 is a better buy than 8 boxes for $30 and 10 boxes for $38.00

True

False

User Vijayk
by
6.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

22.75/6 boxes is $3.79 per box

30/8 boxes is $3.75 a box

38/10 boxes is $3.80 a box

68/18=3.70 a box if you combine the last two.

So no, the 6 boxes at $3.79 a box is not a better buy.

User Olivier Moindrot
by
5.7k points