136k views
4 votes
A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?

a
$0.53/lb
b
$13.44/lb
c
$0.44/lb
d
$34.56/lb


IN THE MIDDLE OF A ! HOUR TEST PLS HELP MEH

User Stevemac
by
4.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

the answer is 0.44

Explanation:

divided 10.56 by 24

User Galzor
by
5.4k points
3 votes

Answer:

12324236

Explanation:

sh no m

User Jesse Pet
by
4.9k points