44.6k views
0 votes
A complex arrangement of pulleys forms what is called the block in a block and tackle. The rope used to lift the pulleys and the load is the tackle. A block and tackle is used to lift a truck engine, which has a weight and output force of nearly 8000 N. The input force required to lift this weight using the block and tackle is 400N. What is the mechanical advantage of the block and tackle?

1 Answer

2 votes

Answer:

Mechanical advantage = 20

Step-by-step explanation:

Given:

Output force = 8,000 N

Input force = 400 N

Find:

Mechanical advantage

Computation:

Mechanical advantage = Output force / Input force

Mechanical advantage = 8,000 / 400

Mechanical advantage = 20

User Vmb
by
7.4k points