Answer:
The volume of the cylinder is decreasing at a rate of 83629.2 m³/h.
Explanation:
The volume of a is given by:

Where:
r: is the radius = 55 m
h: is the height = 88 m
We can express the rate of change of the volume of the cylinder as follows:
![(dV)/(dt) = \pi[h(2rdr)/(dt) + r^(2)(dh)/(dt)]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/z51ykbngjb27t84ta4ljcr5ea3zzn0aazc.png)
If dr/dt = 11 m/h and dh/dt = -44m/h, we have:
![(dV)/(dt) = \pi[88 m*2*55 m*11 m/h + (55 m)^(2)*(-44 m/h)] = -83629.2 m^(3)/h](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/kgn0yvd9jlt4kdgxbgcke5ot0u066qbvbp.png)
Therefore, the volume of the cylinder is decreasing at a rate of 83629.2 m³/h.
I hope it helps you!