193k views
3 votes
Sandy bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent

a total of 35 dollars. How much did each candy bar cost ?
H

User Nelfo
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

4

Explanation:

Sandy got 8 bars and a drink for 3 bucks and ended up wasting 35 dollars what you have to do is 35-3 and that = 32 and what you do to that 32 is ÷ it by 8 which gets you 4

User Mahdi Mehrabi
by
5.9k points
4 votes

Answer:

Explanation:

1 soft drink = $3 35-3=32 32/8=4

therefor each candy bar costs $4

Hope this helped!!! :)))

User ChrisN
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.